Kur'an-ı Kerim

kuranı kerim oku, meali, öğreniyorum, türkçesi - okunuşu, tefsir - kuran-ı kerim


kısaca Kuran-ı Kerim islamiyetin (Allah c.c teslim olmak) emir ve yasaklarının bizlere bildirildiği, Hz. Muhammed (s.a.v) e Cebrail (a.s) aracılığıyla getirilen Allah (c.c) kelamıdır.Bilindiği üzere Hz. Muhammed (s.a.v) son Peygamberdir.Kuran-ı Kerim ise aynı zamanda kendinden önceki Kutsal Kitapların doğrulayıcısı ve ayrıntılı kılınmış halidir.Bu Kitaplar Hz. Musa (a.s) a Tevrat, Hz. Davud (a.s) Zebur ve Hz. İsa (a.s) a İncil dir.

Kur'an-ı Kerim in aynı zamanda bu zamana kadar bozulmamamış ve bozulmayacak bir İlahi Hazine olması içindeki Ayetlerde bildirilmiştir.Ayette "Kesin olarak bilesiniz ki bu kitabı kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz." - (Hicr suresi 9. ayet)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Veda Hutbesinde de size iki emanet bırakıyorum ki bunlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız diyerek bu emanetlerin Allah Teala (c.c) Kitabı Kur'an-ı Kerim ve Sünnetinin olduğuna dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) in ahlakının Kuran Ahlakı olduğunu bize Hadis-i Şerifler vasıtasıyla örnek olarak ise Hz. Ayşe (r.anha) ın - "Siz Kuran okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kuran'dı" şeklindeki sözüyle bizlere bildirilmektedir.


Toplam Sayfa :11 - 2 - 3 - 4
Copyright 2023.